Retro biżuteria w latach 40-tych i 50-tych

 

“Moda przemija, styl pozostaje.”
-Coco Chanel

 

 

   W tym okresie kino przedstawiało ekscytujące życie towarzyskie. Widoczne były biesiady  w restauracjach czy wieczorne wyjścia do miasta. Popularny stał się nowy styl domowej rozrywki, tak zwany cocktail party. Taki styl bycia nie wymagał od kobiet wieczorowych sukni. Panie preferowały „małą czarną”. Przez co większą uwagę zwracały na dodatki. Projektanci tamtych lat, tacy jak Coco Chanel czy Elsa Schiaparelli namawiały do noszenia sztucznej biżuterii. Obie Panie były całkowitymi przeciwniczkami stylów. Coco Chanel preferowała klasyczny i powściągliwy, natomiast Elsa teatralny inspirowany prowokacyjną metaforyką i snami. W latach 30 -tych Schiaparelli tworzyła biżuterię w kształcie telefonów czy świecących latarnii.

 

   Miriam Haskell również zyskała popularność dzięki swoim śmiałym projektom. Jej dzieła były cenione za niezwykłe walory artystyczne i rzadkość. Jej klientami były osoby z show biznesu. Jej pracy były niepowtarzalne. Dziełom swym nadawała złożoną, niemal barokową formę.

   Okres wojenny narzucił wiele ograniczeń na handel metalami. Twórcą biżuterii udało się zastąpił metale standardowym srebrem oraz plastikiem, takim jak pleksiglas. Amerykanie zaczęli używać ciemnożółtego pozłacanego srebra. Ozdoby były bardziej dynamiczne i opływowe. Tworzone były na wzór maszyn w ruchu czy draperii. Widoczne były kokardy i spirale. Ozdoby te otrzymały miano biżuterii koktajlowe, ponieważ noszone były na wieczorne spotkania i cocktail party.

   W latach 40-tych produkcją masowej biżuterii zajmowali się takie firmy jak Coro i Trifari. W miejsce klasycznej biżuterii zaczęto wprowadzać zabawne figuralne ozdoby, w kształcie dłoni czy rybek.

 

   Lata 50-te jest to okres powojenny. W modzie panuje ożywienie.  Kobiety czują się bardziej wolne i śmielsze w działaniu. Jest to widoczne w ich sposobie bycia i ubioru. Wychodzą z fabryk i stają się paniami domowymi. Swoim ubiorem podkreślają swoją kobiecość. Lata 50-te to bardzo optymistyczny okres. W modzie widoczne są duże i wyraziste ozdoby. Panuje trend na groszki, kratkę czy kwiaty.

   Śmiało można powiedzieć, że czasy się zmieniają natomiast styl retro zawsze pozostaje. Jest jakby nieśmiertelny. Współcześni projektanci chętnie do niego wracają, czerpiąc z niego inspirację, mieszając go z obecnymi trendami.

Autor : Jowita Kuźniar

 

Źródło:

  1. J.Miller, Biżuteria, Grupa Wydawnicza Foksal sp.z o.o., Warszawa 2010,
  2. https://pl.wikipedia.org

Zdjęcia :

https://nl.pinterest.com

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s