Podstawowe elementy i kształty w Biżuterii

Zdaje się, żę zapomniałeś o doktrynie swego Kościoła, czyż nie? Krzyż … chleb i wino…konfesjonał… to tylko symbole. Gdy zabraknie wiary, krzyż zmienia się w zwykły kawałek drewna, chleb w upieczoną mąkę, a wino w kwaśny sok z winogron“.

– Stephen King

 

Naamloos-1

   Z logicznego punkt widzenia, każdy posiadacz biżuterii, powinien orientować się jakie istnieją podstawowe elementy i kształty w biżuterii. Dlaczego jest to takie ważne? Z kilku prostych powodów. Po pierwsze symbolika elementu jaki posiada ozdoba, nie zawsze jest zgodna z naszymi życzenia. W różnych kulturach i religiach oznacza zupełnie coś innego, i taka niewiedza może przysporzyć nam wielu nieprzyjemności. Jest to szczególnie widoczne w kształcie krzyża. W Chinach oznacza, przy końcach skierowanych w prawo – nieszczęście, a przy końcach skierowanych w lewo – szczęście. Wyjeżdżając do obcego kraju, gdzie panuje inna kultura, należy być ostrożnym z doborem ozdoby. Warto zatem sprawdzić jakie obyczaje tam panują. Istnieje kilka podstawowych elementów i kształtów, które powinny być znane, ponieważ przypisane są do nich różne znaczenia, w zależności od położenia względem siebie czy ułożenia chociażby jednego z jego boków. Sprawdźmy zatem jakie podstawowe elementy można wyróżnić.  Do najpierwotniejszych i podstawowych elementów zaliczamy :

  • punkt,
  • linia,

oraz podstawowe kształty :

  • koło,
  • kwadrat,
  • strzałka,
  • krzyż.

   Łącząc je ze sobą i przekształcając można uzyskać zupełnie nowe kształty. Są to elementy najbardziej rozpoznawalne dla człowieka i zakodowane w ludzkiej świadomości.

  YinYangKoło w różnych kulturach może oznaczać coś innego. W większości przypadkach jednak uważane jest za symbol przemiany i ewolucji. Oznacza słońce, księżyc, planety i bryłę. Koło może się kojarzyć z młodością i narodzinami. Koło może być przedstawione w różny sposób, na przykład wypełnione kolorem lub innymi elementami. Może mieć też kształt zdeformowany, wtedy przybiera formę elipsy, oznaczający ruch pierwotny. Spotykane są dwa okręgi, które nachodzą na siebie, oznaczają wtedy złączenie dusz, małżeństwo, relację lub część wspólną. Okręgi, które się przenikają symbolizują walkę dwóch sił. Koło jest rodzajem ideogramu, oznaczającego człowieka (płeć). Na tym elemencie zbudowane są symbole świata i czterech żywiołów. To właśnie koło stanowi podstawę do tworzenia biżuterii. Wiele wisiorków, kolczyków czy medalionów robiona jest na bazie owalnego kształtu. Wypełnione są dodatkowymi elementami. Jednym z najpopularniejszym z symboli jaki spotkamy w ozdobach jest chiński symbol wszechświata, równowagi, dwóch przeciwstawnych sił  – yin i yang.  Kształt koła często spotykany jest w biżuterii mistycznej, opisującej doświadczenie religijne, obcowanie z Bogiem oraz w biżuterii ezoterycznej, która różni się od mistycznej. Biżuteria ezoteryczna próbuje ukazać pozazmysłowe, kosmiczne doznania. Biżuteria ta ma zapewniać  szczęście lub chronić przez złymi wpływami.

Schermafbeelding 2017-12-08 om 15.23.44Trójkąt z kolei jest symbolem boskości i ducha, który wznosi się ku niebu. Trójkąt ma specyficzny kształt, zależy od proporcji i długości boków. wyróżniamy tutaj trójkąty foremne oraz nieforemne. Kojarzy się najczęściej z wyznaczaniem kierunku.

Schermafbeelding 2017-12-08 om 15.25.08Kwadrat to trwałość i perfekcja. Symbolizuje też cztery strony świata czy ziemię, w alchemii – sól, a w meteorologii – grunt. Zmieniając długość boków kwadratu, odbierany jest zupełnie inaczej. Przybrać może kształt wieloboku nieforemnego.

 /  Linia pionowa kojarzy się z dynamizmem, wznoszenie się ku górze, natomiast pozioma : statyczność, spokój, spoczynek czy śmierć. Ze względu na kształt i umiejscowienie lini na płaszczyźnie względem siebie można wyróżnić kilka rodzajów linii: prosta pionowa, pozioma, ukośna), łuk (zamknięty, otwarty, z koła, z elipsy), krzywa dowolna (zamknięta, otwarta, przecinająca się). W projektach linie te mogą mieć różną grubość czy niejednakowe krawędzie.

.    Punkt określa najmniejszą cześć przestrzeni i może oznaczać centrum, środek czy początek. Punkt, który jest umieszczony pośrodku koła, znany od bardzo dawien, symbolizuje centrum wszechświata, a w astrologii – Słońce, w żeglarstwie i anatomii – serce jako centrum. Spotykanych jest wiele punktów jednocześnie, w zależności od odległości w jakiej są ułożone, dają inne wrażenie natężenia koloru. Jest to stosowane, kiedy mamy ograniczoną paletę kolorów. Jest to szczególnie widoczne przy projektach komputerowych, w programach graficznych, gdzie monitor jest zbiorem punktów, czyli pikseli.

Schermafbeelding 2017-12-08 om 15.26.37Strzałka w zależności od położenia oznacza zupełnie coś innego. Ułożona ku górze oznacza – wzrost, dążenie i rozwój, natomiast skierowana na dół – upadek, spadanie, tendencję malejące. Strzałka wykorzystywane są, aby wskazać kierunek, rozwidlenie dróg czy porządek.

Krzyż ma odległą historię i szerokie znaczenie. Klasyczna jego forma może oznaczać sumę, wzrost. Kształt ten jako litery „X” może symbolizować postać człowieka z uniesionymi ramionami. Krzyż jako symbol chrześcijaństwa ma zazwyczaj podstawę dłuższą niż pozostałe ramiona. Współcześnie oznacza kościół, wiarę, śmierć czy chorobę.  jako wypełnienie do karetek, lekarzy czy służb pomocy. Krzyż też jest kojarzony z szatanizmem. Znak ten o równych bokach jest stosowany w kulturach starożytnych i symbolizuje cztery strony świata czy cztery pory roku. W ideologii Chińskiej to 10 tysięcy, najbardziej idealna liczba.

   Pośród elementów można wyróżnić te bardziej złożone jak spirala czy gwiazdy. Spirala pochodzi od koła i oznacza nieskończony ruch i energię. Gwiazdy mogą przybierać różne formy. Oznaczają kosmos, noc, marzenia, śnieg czy czary. Mają zastosowanie w każdej dziedzinie życia, w polityce, religii, zdrowie czy ekonomii.

   W latach 80-tych fanką krzyża w biżuterii była amerykańska piosenkarka i kompozytorka Madonna. Nosiła go w różnych formach. Jako zawieszka do kolczyków lub wisiorka.

Obecnie znak krzyża  wyraźnie widoczny jest w projektach DOLCE & GABBANA i Christian’a Lacroix’a .

 

Jowita Kuźniar

 

Źródło:

  1. Grafika w biznesie. Projektowanie elementów tożsamości wizualnej, A. Benicewicz -Miazga, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2012.
  2. https://sjp.pwn.pl/szukaj/kształt.html
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Symbole_religijne

Zdjęcia :

http://www.pinterest.com

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s