Biżuteria w biznesie. Jakie dodatki ubrać do pracy?

     „Jak nas widzą, tak nas piszą”  jak mawia przysłowie. I jest w nim dużo prawdy. Schermafbeelding 2017-11-26 om 10.36.16Wiele osób ma tendencję do oceniania innych po ich wyglądzie i zachowaniu. Nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Praca stanowi dużą część naszego życia i warto zrozumieć zasady jakie obowiązują w firmach, aby osiągać lepsze rezultaty. Twój wizerunek, szczególnie jako kobiety jest bardzo ważny. Przyjęło się, że to mężczyźni są w pierwszej kolejności awansowani i to właśnie im powierza się więcej obowiązków. Nie jest to wina tylko mężczyzn, ale nas samych drogie Panie. To jak się prezentujemy i ile od siebie wymagamy, decyduje o naszej karierze. Mam na myśli, to co na siebie ubierasz, jaką masz postawę ciała i w sposób jaki mówisz. Nie świadomie wysyłamy pewne sygnały do rozmówcy. Chociażby za pomocą naszej fryzury, koloru paznokci czy dodatków jakie mamy na sobie. Są to subtelne informacje, ale wiele o nas mówią i mogą zdecydować o naszych dalszych sukcesach. W pierwszej kolejności musisz sobie uświadomić, że eksponowanie swojej seksualności (duże dekolty czy odsłonięte pośladki) jest nieprofesjonalne i niepoważne. Przynosi to odwrotne rezultaty od zamierzonych. Powoduje pretensje, lekceważenie czy naśmiewanie. Należy uwidaczniać swoje zalety i te fizyczne, ale wszystko z umiarem i smakiem. Podobnie jest z dużą i kolorową biżuterią. Jest ona z pewnością ciekawa i warta pokazania, ale należy ją zostawić na weekend lub na wieczór. Dlaczego wyrazistą biżuterie nie należy stosować w biznesie? Po pierwsze – duże, kolorowe dodatki rozpraszają uwagę. Twój klient lub kolega z pracy widząc długie kolczyki czy naszyjnik, szczególnie w okolicy dekoltu może się szybciej rozkojarzyć lub nie móc całkowicie skupić na rozmowie. A co za tym idzie nie pamiętać o czym była rozmowa. Każda z nas pragnie być poważnie traktowana i mieć coś do powiedzenia, prawda?

   W biznesie obowiązują pewne reguły dress code. Kolory stroju mają ogromne znaczenie. Najbardziej popularnymi jest czarny i biały, czyli klasyczny. Mile widziane są również brąz i granat. Czarny oznacza elegancję, natomiast granat wiedzę. I do tych kolorów powinna być odpowiednio dobrana biżuteria. Wykluczone są dodatki w kolorze żółtym, pomarańczowym czy czerwony. Ponieważ oddziałują one też na naszą psychologię. W tym przypadku są to kolory agresywne. Prowokują do działania, nie zawsze oczekiwanego. A w biznesie warto mieć wszystko pod kontrolą i lepiej nie tworzyć konfliktów. Warto zaobserwować, jaka kultura panuje w firmie, w jakiej pracujesz. Jeśli jest nieformalna, a twoje stanowisku nie wymaga, aż tak profesjonalnego stroju, to można oczywiście trochę poeksperymentować. Ale nie ma co przesadzać. Należy też zrezygnować z ozdób na ciele w postaci piercing’ u i tatuaży. W biznesie takie dodatki, jak kolczyki w nosie czy w okolicy twarzy, nie są mile widziane. Wyglądają nie estetycznie i mogą być źle odebrane. Podobnie sytuacja ma się do tatuaży. Jeśli takie posiadasz, to w czasie oficjalnej rozmowy należy je zakryć. Niektóre firmy nawet nie przyjmują do pracy osób, posiadających takie ozdoby na ciele. Tutaj też liczy się zasada „im mniej, tym lepiej”. Zbyt duża ilość ubranej biżuterii, też nie jest twoim atutem. Osoby obwieszone ozdobami, jak choinka nie wyglądają dobrze. Jeśli sprzedajesz biżuterie na straganie, ma to w istocie sens, ale nie w biznesie.

 Jakie zatem dodatki ubrać do pracy? W pierwszej kolejności należy postawić na jakość. Lepiej zainwestować w coś lepszego jakościowo, niż w ilość. Twój dodatek mówi o klasie jaką reprezentujesz. Warto tutaj postawić na srebro czy złoto. Dużą popularnością cieszą się perły, różnego rodzaju kryształki i kamie półszlachetne. W uszach mogą się znaleść kolczyki wielkości do 1,5 cm, w różnych kształtach. Mile widziana jest forma koła, ponieważ kojarzy się z harmonią. Na szyi cienki łańcuszek, z niewielką zawieszką. Dłoń może być ozdobiona nie za grubą bransoletką i zegarkiem. Biżuteria powinna pasować do ciebie i pokazywać twój charakter, ale też musi być dobrze dobrana. Najlepiej wybrać jeden dodatek, na przykład kolczyki. Lub powiązać dwa ze sobą – kolczyki i bransoletka. Często noszone są również pierścionki, do trzech na obu dłoniach (obrączka, zaręczynowy i ewentualnie dodatkowy).

   Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Więc warto zadbać o siebie i dobre dodatki. Przed ich wyborem zastanów się jaka kultura panuje w twojej firmie i na ile możesz sobie pozwolić. Zadaj sobie pytanie : jak daleko planuje zajść w strukturze hierarchicznej danej organizacji? Jaki efekt chce osiągnąć i kim pragnę się stać. I według tych reguł twórz swój wizerunek, jako osoby pewnej siebie i profesjonalnej.

Jowita Kuźniar

 

 

Zdjęcia:

  1. https://evolllution.com
  2. http://www.swarovski.com
  3. https://career-intelligence.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s