Emocje i znaczenie ukryte w biżuterii

Wszystko, co się opłaca po­siadać, opłaca się również, aby na to czekać

– Marily Monroe

   Światem rządzą emocję. Wiemy to nie od dziś. Emocję stanowią główne źródło  naszego działania. Są zjawiskiem, które angażuje nasze ciało i umysł. Czy potrafisz sobie wyobrazić swoje życie bez takich uczuć jak miłość, radość, podniecenie czy smutek? W książce autorstwa P.G.Zimbardo i R.J.Gerrig ’a napotkałam następującą definicje emocji (emotion) : „ jako złożony wzór zmian cielesnych i psychicznych, obejmujące pobudzenie fizjologiczne, uczucia, procesy poznawcze, widoczne sposoby ekspresji (w tym poprzez mimikę twarzy i postawę ciała)  i specyficzne reakcję behawioralne, pojawiające się jako w odpowiedzi na sytuację postrzeganą jako ważną dla danej osoby”. Świat wokół nas odczuwamy za pomocą naszych czterech zmysłów: dotyku, węchu, słuchu i smaku. Reagują one na różne bodźce z naszego otoczenia. Takim bodźcem mogą być również przedmioty, takie jak biżuteria. Samo patrzenie na biżuterię sprawia, że oko cieszy się  pięknem. Ozdoby przybierają różne formy. Zobaczmy chociażby na twórczość Butler and Wilson, gdzie biżuteria jest dynamiczna. Przybiera kształt albo jaszczurki, albo tańczącej pary.  Ukazuje ruch i humor. Jak sami twierdzili : „Od samego początku nigdy nie byliśmy subtelni”.

   W ich twórczości fantazja nie ma końca. Ozdoby tworzą też swego rodzaju klimat. Jak przyjrzymy się biżuterii świątecznej, widzimy kształty choinki, reniferów czy świętego mikołaja. Ozdoby przybierają również kształty postaci z filmów, tak jak : Harry Potter, Władcy pierścieni czy Gra o tron. Biżuteria też może opowiedzieć historie starego miasta lub zabawę dzieci. Ponieważ biżuteria jest wykonana z różnego materiału, działa na nasze zmysły poprzez chociażby jej dotyk lub znaczenie jakie jej się przypisuje. Weźmy za przykład naszyjnik wykonany z pereł. Perły są produktem naturalnego pochodzenia. Powstają w małży, czasami wytwór ślimaków. Perła jako ozdoba stosowana jest od ponad 6000 lat. Perły z czasem zmieniają kolor, kształt i zaczynają się łuszczyć. Przypisuję się im wiele dobrych zastosowań. Leczą dolegliwości związane z sercem i układem krążenia, a także stosowane są jako środek na zaburzenia psychiczne.  Już w Biblii była o nich mowa, jako coś cennego i najlepszego. „Perły są dobre na każdą okazję“, mówiła pierwsza dama J.Kennedy. Kobiety uwielbiają perły, są symbolem kobiecości i wyjątkowości. Perły można ubrać praktycznie na każdą okazję. Z pereł były wykonywane wiele królewskich rekwizytów takich jak korony czy berła. Wzbudzają wiele emocji szczególnie tych pozytywnych u kobiet. W perłach jest zawarta magia miłości. W zależności od kraju kojarzyć się mogą z czystością i z pięknem natury. Perły stanowią doskonałą biżuterię ślubną. Wiele biżuterii  obok kamieni szlachetnych jest wykonanych również z kamieni półszlachetnych, które mają swoje zastosowanie lecznicze. Ametyst ma zazwyczaj kolor fioletowy, jest przypisywany rybom. Pomaga w zaburzeniach snu, leczy żołądek, choroby skóry, nerwicę i epilepsję. Natomiast Amber popularny jest wśród duchownych, ponieważ pomaga im zachować czystość i wstrzemięźliwość zmysłową. Z tych i z wielu jeszcze innych wykonywane są naszyjniki, bransoletki, pierścionki, kolczyki i broszki. Kamienie te są przetwarzane w różny sposób, aby otrzymać oczekiwane kształty i proporcję. Ozdoby te stanowią część garderoby, ale także trzymane są pod poduszką czy w sakiewkach. Wytwory te dają ludziom nadzieję na lepsze zdrowie, sen, finanse, szczęście czy powodzenie. Z kamienia takiego jak bursztyn robione są amulety, aby zabijać zarazki, leczyć tarczycę, przeziębienie czy dolegliwości gardła.

   Nie można tu zapomnieć o tych znacznie droższych kamieniach jak diamenty czy rubiny. Przez swoją cenę nie są osiągalne dla każdej osoby, dlatego wyznaczają status społeczny osoby jej posiadającej. Niegdyś były również traktowane jako środek płatniczy czy sposób lokowania swojego majątku.

  W wielu przypadkach sami nadajemy naszym ozdobą znaczenia, tak jak pierścionek zaręczynowy czy obrączka. Jest też sygnałem dla innych osób, że jesteśmy w związku małżeńskim. W biznesie twoja obrączka świadczy o twoje stabilności w relacjach, i dzięki niej możesz do siebie przekonać szefa czy kontrahenta.

   Religia i wiara w Boga odbiła swoje piętno również w ozdobach. Krzyż znany z większości starożytnych religii, przypisuje mu się kult siły przyrody. Może też przybierać różne formy, tak jak swastyki rozpowszechniony w hinduizmie i wedyzmie. Jest symbolem szczęścia i pomyślności. Anch, krzyż egipski natomiast jest symbolem życia. Krzyż jest nieodłącznym elementem w chrześcijaństwie. Pojawia się w formie różańca. Na krzyżu został umęczony Jezus Chrystus, dlatego przypisuje się mu tak ogromną wagę. Ludzie na cały świecie klęczą przed nim odmawiając modlitwę. Niesamowity jest fakt, że jeden przedmiot po przez nadane mu znaczenie, może wpłynąć na miliony ludzi.

    W biżuterii odnajdujemy wspomnienia i tradycję rodzinną. Bywa że jeden pierścionek  w rodzinie krąży z pokolenia na pokolenie. Otrzymuje go nowa narzeczona, którą pragnie poślubić członek danej rodziny. Dama ta czuje się z pewnością wyróżniona, mogąc nosić tak ważny dla rodziny przedmiot. Wiele ozdób przywołuje nam pamięć po zmarłych osobach. Kolczyki o babci, czy zegarek po dziadku. Powodując uczucie smutku lub miłych wspomnień.

  Biżuteria była popularna wśród gwiazd ekranu szczególnie widoczne jest to w latach 50 -tych i 60 – tych. Kobiety często naśladowały taki styl, chcąc wyglądać zawsze elegancko i wyrafinowanie. Czerpały inspirację z takich gwiazd jak : Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Jak mawiała Marilyn Monroe : „Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety”. Do współczesnych aktorek można zaliczyć Nicole Kidman czy Angelin Jolie.

    Magia biżuterii jest niezbadana. Rozpowszechnia swoją moc na każdą cześć naszego życia. Trzeba być ślepym, aby nie widzieć jej piękna.

Jowita Kuźniar

 

Źródło:

  1. J.Miller, Biżuteria, Grupa Wydawnicza Foksal sp.z o.o., Warszawa, 2010,
  2. E. Dzikowska, Biżuteria Świata, Bernardinum, Pelplin, 2014,
  3. P.G.Zimbardo, R.J. Gerrig, Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.

Zdjęcia :

  1. http://www.gettyimages.nl
  2. http://glamsquadmagazine.com
  3. https://www.butlerandwilson.co.uk/collections.html
  4. http://www.alaintruong.com

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s