Kultura Japonii

  W sobotę 6 lutego 2016 r. z ogromnym entuzjazmem wzięłam udział w wydarzeniu „Mono Japan, Japanese Craft & Designe” (strona: http://www.monojapan.nl) w Amsterdamie. Było to niesamowite wydarzeniu z kilku powodów. Po pierwsze wystawa odbyła się w Hotelu Lloyd Hotel & Cultural Embassy w Amsterdamie. Wystawa trwała 3 dni od 5 lutego do 7 lutego 2016. Dokładnie 6 pięter było przeznaczonych pod wystawę! Pokoje hotelowe były tak przygotowane, aby było wygodnie poruszać się zwiedzającym. Po drugie można było spróbować i zakupić japońskie produkty poczynając od jedzenia, kończąc na kadzidłach, czy przedmiotach codziennego użytku takich jak nożyce, naczynia, ubrania, materiały, biżuterie, notesy, rzeźby, herbaty, szale, meble i jeszcze inne. Firmy które wzięły udział to m.in. Based on Roots, BLUEVOX, Celacanth Shokudo, C&, HiHi, Hyogo Prefecture Incense Cooperative, Kyoto Craft Session, List, Misc-Store, Okamotoya Monzaemon, Ooyama Sechaen, STUDIO SHIKUMI inc. + Ichiro Mori, Taguchi Craftec co., TAKARAJIMA SENKOU, TAKUMI Craftworks, tamaki niime, TIME&STYLE, Yama no Katachi. Czyli było 19 przedstawicieli japonskiej kultury. Organozotorami byli : JAPAN CULTURAL EXCHANGE (oficjalna strona : japanculturalexchange.nl), LLOYD HOTEL & CULTURAL EMBASSY, LUFTZUG.

   Na pytanie co było motorem, do wzięcia udziału w wydarzeniu Mono Japan, Japanese Craft & Designe”, można było usłyszeć odpowiedzi : promocja japońskich produktów, nawiązanie relacji z osobami przybyłymi na MONO Japan. Chęć poznania odczuć i reakcji ludzi na naszą sztukę.

   W czasie mojej wędrówki po piętrach wszystko przyciągało moją uwagę. Zaskoczyła mnie kombinacja innowacyjności z tradycyjną japońskiej kultury. Widoczny był minimalizm i wysoka jakość produktów. Można było odczuć coś głębszego, pewnego rodzaju spirytualizm.

   Zostałam obdarowana paczka kadzideł od Hyogo Prefecture Incense Cooperative (strona : http://www.awaji-kohshi.com/en/top.html). Kadzidła te są wyrabiane w odpowiedni sposób. Ich tradycja sięga ponad 166 lat i jest przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Każda rodzina posiada swój zapach. Wybór zapachów jest ogromy (wiśniowy, cytrynowy, jaśmin, kwiatowy i wiele więcej).

   Miałam też okazje spróbować japońskiej herbaty od Ooyama Seichaen (strona : http://ooyamacha.ocnk.net). Oczywiście sposób parzenia herbaty jest bardzo ważny, to decyduje o jej smaku. W hotelowej restauracji można było zamówić danie prosto z japońskiej kuchni. Dowiedziałam się też o nowych metodach wytwarzania biżuterii i przedmiotów z cukru, czy też nowej technice wytwarzania nowego materiału z recyklingu (tak jak mieszanie przetworzonego papieru z plastikiem).  Z każdego pokoju można było wynieść jakąś interesującą informację. Jak wiązać chustki czy jak wytwarza się miecze.

20160206_135304.jpg

    Na zdjęciach poniżej można zobaczyć kilka rzeczy, ale to jest jedynie namiastka tego co znajdowało się w czasie wystawy.


    Aby lepiej zrozumieć cała idee warto dodatkowo wspomnieć o obyczajach Japończyków. Na ich mentalność bardzo duży wpływ mają bushodi (czyli kodeks zasad etycznych) oraz nauki Konfucjusza (chiński filozof). Wśród Japończyków widoczna jest dyscyplina, powściągliwość, opanowanie, lojalność, szacunek. W ich życiu panuje harmonia, konformizm. Honor, poczucie wdzięczności i obowiązku jest kluczowe. Zen to też pewnego rodzaju sposób myślenia i postrzegania świata przez Japończyków.

Zdjęcia pochodzą z wystawy MONO JAPAN w Amsterdamie oraz ze strony www.isatravel.ro

 

Jowita Kuźniar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s